Cookies pozwalają nam świadczyć i ulepszać usługi w serwisie kuvi.pl. Korzystając z kuvi.pl akceptujesz politykę prywatności i cookies.

Libra/Diem i Move - Blockchain i Smart Kontrakty

  4 godz. 3 min. materiałów video

  2 zapisanych kursantów

  41 lekcji video

  Certyfikat odbycia kursu

  System pomocy do każdej lekcji

  Dożywotni dostęp online

  Mobilny dostęp z całego świata

  Autor kursu: Adam Fałek

  Faktura od autora: Nie

Przyszłość Blockchain i Smart Contracts

Blockchain Libra i nowy język do pisania smart kontraktów Move od facebooka.
Kurs przedstawia podstawy blockchainu Libra i języka Move. Główna część kursu poświęcona jest na naukę Move - języka programowania smart contracts (inteligentnych kontraktów) w formie gry, przez co znacznie łatwiej będzie Ci zrozumieć mechanizmy świata Blockchain.

BLOCKCHAIN W LICZBACH

Toptal.com – portal, który jest łowcą talentów technicznych na rynku – donosi, że popyt na inżynierów blockchain wzrósł o 700% od 2017 do 2018 r. 
Średnia zarobków programistów blockchain w Stanach Zjednoczonych wynosi ponad 150 tysięcy dolarów na rok - ponad pół miliona złotych rocznie! Portal Linkedin w 2020 roku umieścił technologię Blockchain na pierwszym miejscu w kategorii “Umiejętności jakich firmy potrzebują najbardziej”.

Na polskim rynku IT opinie o tej technologii również wyglądają obiecująco:
“Programista, który w porę nie zorientuje się i nie nastawi na rozwój w nowych technologiach będzie miał znacznie mniejszy dostęp do ciekawych projektów, które będą realnie wpływały na rzeczywistość w przyszłości” – mówi Wiktor Żołnowski CEO w  Pragmatic Coders – “Programowanie w technologii blockchain to obecnie jedna z najbardziej pożądanych umiejętności, a jej zdobycie może być świetną szansą na rozwój i angażującą pracę. Postęp branży jest widoczny chociażby w zapytaniach, które spływają do naszego software-house. Obecnie mamy kilka razy więcej potencjalnych klientów niż możemy obsłużyć, właśnie ze względu czas potrzebny na znalezienie programistów.”

 

LIBRA I MOVE

Blockchain Libra i język do pisania smart kontraktów Move zostały stworzone przez developerów Facebooka w ramach budowania ich globalnej cyfrowej waluty. Wokół projektu powstało już wiele kontrowersji związanych ze sprawami regulacyjnymi i kolizją interesów na linii cyfrowa waluta facebooka a tradycyjne systemy bankowe.

Niezależnie jednak od kwestii politycznych dotyczących prawnych aspektów projektu, sama technologia ma ogromny potencjał. Produkty developerów facebooka już nie raz dominowały programistyczny świat, tworząc na przykład framework do tworzenia webaplikacji ReactJS.

Na rynku pracy IT dominują oferty dla osób ze znajomością JavaScript, to właśnie w tym obszarze facebook stworzył technologię, która jest teraz najczęściej używana w tworzeniu stron internetowych, a także aplikacji mobilnych (React Native) - jeśli spojrzymy na programistyczne ogłoszenia o pracę, to w większości wymagany jest właśnie ReactJS.
Analogiczna sytuacja może mieć niebawem miejsce w świecie blockchain z Librą.
Dlatego projekt przykuwa szczególną uwagę świata IT i entuzjastów technologii blockchain.
 

OPINIE GIGANTÓW O PROJEKCIE

Przedstawiciele chińskiego giganta z obszaru cyfrowej ekonomii również nie są w stanie przejść obok tego projektu obojętnie:
„Facebook ma prawdopodobnie sto razy więcej użytkowników niż branża kryptowalut razem wzięta. Projekt na Facebooku będzie edukował wiele osób o kryptowalutach. Niezależnie od krytyki skierowanej do firmy, uważam, że jest to dobre dla branży w dłuższej perspektywie ”.

Changpeng Zhao (czyt. Czangpeng Cao), CEO Binance - jednej z największych giełd kryptowalut.
 

MOVE A SOLIDITY

Obecnie najbardziej popularnym językiem programowania smart kontraktów jest Solidity, używające blockchainu Ethereum.
Natomiast język Move jest właśnie odpowiednikiem Solidity w sieci Libra.
Generalnie każdy język inteligentnych kontraktów ma swoje wady i zalety.
Solidity daje większą elastyczność, ale w kwestii bezpieczeństwa i odporności na tzw. “Re-Entrancy Attack”, Move sprawdza się lepiej.

Atak “ponownego wejścia” wygląda następująco.

Wyobraźmy sobie słabo skonstruowany system bankowości internetowej do wydawania przelewów, w którym stan konta jest sprawdzany dopiero na etapie inicjalizacji. Użytkownik może zainicjować kilka transferów bez faktycznego przesyłania żadnego z nich. System bankowy potwierdziłby, że konto użytkownika posiada wystarczające saldo dla każdego pojedynczego przelewu. Gdyby nie było dodatkowego sprawdzenia w momencie faktycznego wykonania, użytkownik mógłby następnie przesłać wszystkie transakcje i potencjalnie przekroczyć saldo swojego konta.

Dodatkowo Move oferuje sposób typowania, za pomocą którego możemy digitalizować realne zasoby, tworzyć waluty i inteligentne kontrakty.


MOVE i LIBRA na SZWAJCARSKICH UCZELNIACH

Od 2019 roku język Move jest nauczany na szwajcarskiej uczelni - Uniwersytecie Genewskim - w ramach kursu Blockchain. To pierwsza na świecie uczelnia, która podjęła się edukacji technologii blockchain od facebooka.

Idąc dalej tym “szwajcarskim” tropem, możemy również zobaczyć, że Libra odcisnęła też już swój ślad w raportach Banku Rozrachunków Międzynarodowych w Bazylei - jednej z najbardziej wpływowych na świecie instytucji finansowych.
 

OPINIE

Jednak niezależnie od tego jak szybko i czy w ogóle kryptowaluta Libry osiągnie status globalnej waluty, to sama technologia może okazać się największą wartością dodaną.
Wielu programistów i specjalistów technologii blockchain mówi wprost, że język Move to przyszłość języka inteligentnych kontraktów.

“Myślę, że język programowania „Move” wydany przez facebooka może być bardziej ekscytujący niż Libra.”
założyciel portalu PuzzleToLife.com

“Ich cele projektowe wydają się pokrywać, a nawet mają na celu zastąpienie Ethereum?”
Lefteris Karapetsas, założyciel startupu RotkiApp
 

“Zwykle jestem dość sceptyczny wobec wszystkiego, co dotyczy kryptowalut, ale oto jeden fragment Libry, który wygląda potencjalnie interesująco: język programowania z kodem bajtowym o nazwie Move z semantyką inspirowaną logiką liniową.”

James Clark, współtwórca oprogramowania open source - Ballerina

 

JĘZYK MOVE

Move to język inteligentnych kontraktów (smart contracts) przeznaczony dla zasobów cyfrowych.

Istnieją trzy główne zastosowania Move:

  • wydawanie kryptowalut, tokenów i zasobów cyfrowych 

  • obsługa transakcji blockchain 

  • zarządzanie walidatorami

Język ten opiera się głównie na statycznym typowaniu, które jest zasadniczo logicznym ograniczeniem i jest znacznie bardziej rygorystyczne niż język inteligentnych kontraktów Solidity.
Języki programowania, takie jak Rust, Golang, Typescript, Haskell, Scala wybierają statyczne typowanie ze względu na to, że wiele prostych błędów programu można wykryć podczas kompilacji zamiast wykonywania.


Zasoby, wartości i typy w Move.
Wartość można kopiować dowolnie, podczas gdy zasoby mogą być tylko konsumowane, a nie kopiowane.

Więc w przypadku zasobów, wygląda to tak: pijąc wodę z butelki zmniejszasz jej ilość - ubywa jej z naczynia i tej samej wody nie zreplikujesz, tylko zostanie ona przetworzona przez Twój organizm.

Z kolei wartość jaką przechowują słowa zapisane na przykład w jakimś dokumencie można kopiować i zapisywać w notatkach lub w pamięci, podczas gdy słowa nie znikają z dokumentu.

Tradycyjne języki programowania, w tym język inteligentnych kontraktów Solidity, rejestrują zasoby cyfrowe w wartościach, które mogą być nieprawidłowym zapisem.
Może być to źródłem wielu błędów, np. jedna osoba przesyła pieniądze drugiej, przy czym saldo osoby wysyłającej środki się nie zmienia.

Dlatego zamiast takiego podejścia umowa w „Move” stosuje „typ zasobów” integrujący tradycyjną logikę liniową, opierającej się na założeniach, że:

  • nie można skopiować zasobów cyfrowych

  • zasoby cyfrowe nie mogą zniknąć

Technicznie rzecz ujmując, zasoby cyfrowe mogą być zmiennymi w kontraktach, które mają być przechowywane, przypisywane i stać się parametrami lub wartościami zwracanymi przez funkcję. Statyczne typowanie w Move umożliwia kompilatorowi zbadanie większości błędów zasobów podczas kompilacji i przed wdrożeniem, zwiększając bezpieczeństwo inteligentnych kontraktów.

 

Blockchain ma ogromny potencjał

Dodatkowo w przypadku Libry i języka Move mamy do czynienia z bardzo dobrze rokującym trendem we wczesnej fazie. Dlatego inwestycja w edukację tych technologii zawczasu, postawi Ciebie w bardzo uprzywilejowanej pozycji - zanim “cała reszta” zorientuje się w temacie, Ty będziesz miał już bogate doświadczenie i dyktował warunki zatrudnienia, prowadził własną firmę świadczącą usługi programowania blockchain lub stworzysz nowy produkt wykorzystujący Twoją unikalną wiedzę.

  Spis Treści

O projekcie Libra Zobacz video 04:21
Blockchain Libra i język Move - wprowadzenie Zobacz video 09:25
Instalacja środowiska Linux na VMware 02:52
Instalacja Libry Zobacz video 10:00
1.1 Wprowadzenie do Move 03:59
1.2 Moduły w kontrakcie 01:57
1.3 main w kontrakcie 01:49
1.4 Binding zmiennych i typ danych 02:37
1.5 Procedury 05:45
2.1 Własność 03:58
2.2 Struktura programu 06:56
2.3 Struktury 02:37
2.4 Operacje arytmetyczne 10:52
2.5 Procedury z wieloma zwracanymi wartościami 10:42
2.6 Dopracuj design 10:46
3.1 Resources Zasoby 02:34
3.2 Tworzenie zasobu 03:31
3.3 Usuwanie zasobu 08:52
3.4 Użycie zasobu 04:24
3.5 Dzielenie plików 05:16
4.1 Statystyki zasobów 02:21
4.2 Kontrola dostępu do procesu inicjalizacji 04:48
4.3 Przesyłanie zasobów 05:12
4.4 Pożyczanie zasobów 05:18
4.5 metoda borrowGlobalMut 04:44
4.6 Dereferencja 04:17
5.1 Konstrukcja ramowa dla konta 03:01
5.2 Tworzenie konta 04:09
5.3 Publikacja konta 04:26
5.4 Event 14:17
5.5 Poprawki 33:19
6.1 Declaration, initialization, ownership 02:32
6.2 Dostęp do danych w module 07:33
6.3 Modyfikacja 07:56
6.4 Level up projektu Move 04:34
6.5 Nakładaj ograniczenia 09:12
BONUS Testowy portfel Libra/Diem 06:38
BONUS Testowe transakcje w ecommerce 02:15
Narzędzia 00:53
Jak dalej się rozwijać 01:26
Misja Libry, w które możesz wziąć udział 01:34
Łączna długość kursu 4 godz. 3 min.

  Autor Kursu

Avatar Adam Fałek Adam Fałek

Uczymy kompetencji przyszłości. Blockchain, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe.

Libra/Diem i Move - Blockchain i Smart Kontrakty

  4 godz. 3 min. materiałów video

  2 zapisanych kursantów

  41 lekcji video

  Certyfikat odbycia kursu

  System pomocy do każdej lekcji

  Dożywotni dostęp online

  Mobilny dostęp z całego świata

  Autor kursu: Adam Fałek

  Faktura od autora: Nie