Cookies pozwalają nam świadczyć i ulepszać usługi w serwisie kuvi.pl. Korzystając z kuvi.pl akceptujesz politykę prywatności i cookies.

Kurs Laravel - Serwis Społecznościowy

UWAGA: Kurs dostępny wyłącznie w nowym serwisie WebDev.Tube

Do Osób Które Chcą w Ekspresowym Tempie Tworzyć Własne Projekty Webowe Lub Realizować Dochodowe Zlecenia

Serwis internetowy, na którym właśnie jesteś, napisałem samodzielnie od zera kilka lat temu. Na początku wyglądał zupełnie inaczej. Nie miał 75% aktualnie dostępnych funkcjonalności. Kod był napisany dość chaotycznie i trudno było mi go dalej rozwijać.

Z czasem zacząłem go przerabiać. Udoskonalać. Przepisałem wszystko od nowa. Dodałem nowe opcje. Przełomem było udostępnienie możliwości dodawania kursów przez innych użytkowników. Chciałem zrobić z kuvi.pl takie Allegro dla kursów video.

Jednak wszystkie funkcjonalności, cały kod tego serwisu, który napisałem, mogłem napisać conajmniej 2 razy szybciej… Gdybym tylko wtedy miał obecną wiedzę i gdyby znał aktualnie najnowsze narzędzia.

Jako kluczowe narzędzie mam tutaj na myśli framework Laravel. A jako wiedzę, jego dobrą znajomość, umożliwiającą swobodne pisanie kodu.

Gdybym tylko poznał wcześniej Laravela...

Pierwszym frameworkiem jaki poznałem w mojej karierze - samouka webdevelopera był CodeIgniter. Polubiłem go za prostą i łatwą do nauczenia strukturę działania. Właśnie w nim napisałem serwis kuvi.pl

Gdy opublikowałem ankietę na temat nowego kursu moją jedną z propozycji było stworzenie serwisu społecznościowego. I byłem gotów na realizację tego projektu w CodeIgniterze. Jednak w wielu komentarzach pojawiała się sugestia użycia Laravela.

Lubię się uczyć i lubię wyzwania, więc wziąłem Laravela “na warsztat”. W każdej wolnej chwili przerabiałem dokumentację. Jadąc pociągiem czytałem rozdziały o kontrolerach. Między seriami na siłowni starałem się zrozumieć zasadę działania middleware. Jedząc obiad włączałem sobie różne kursy video omawiające Laravela.

W końcu gdy zacząłem rozumieć zasady działania tego frameworka poczułem też lekką złość. Złość na siebie, że nie zacząłem się uczyć go wcześniej.

Bo gdybym poznał Laravela zanim zacząłem modyfikować serwis kuvi.pl zaoszczędziłbym conajmniej połowę czasu. Czasu na pisanie kodu, który twórcy Laravela już napisali. Kodu, który jest gotowy do użycia bez dodatkowych kombinacji czy obejść.

Czy jest coś lepszego niż Laravel?

Zacząłem się zastanawiać. Skoro Laravel może tak znacząco usprawnić moją pracę, to może są jeszcze inne frameworki, lepsze od niego? Jednak Google nie pozostawia wątpliwości. Większość zestawień (porównań) frameworków na które możesz trafić w internecie jest bardzo zgodna co do czołówki:

1 miejsce: Laravel

2 miejsce: Symfony

3 miejsce: CodeIgniter

https://kultprosvet.net/blog/10-best-php-frameworks-web-projects

http://www.rswebsols.com/tutorials/programming/12-best-php-frameworks-2016

http://www.hongkiat.com/blog/best-php-frameworks

Przy czym w polskiej “części internetu” można trafić na fanatyków frameworka Symfony. Niestety fanatyzm ten wiąże się z obrzucaniem błotem innych frameworków. W efekcie przypomina to bardziej podwórkowe udowadnianie racji typu “Linux jest lepszy od Windowsa” niż merytoryczne dyskusje.

W międzynarodowej “części internetu” dość jasno wyrażane są opinie w kwestii użyteczności Laravela. Ma dużą społeczność i przejrzystą dokumentację. Projekty pisze się w nim bardzo szybko. Nauczenie się go jest stosunkowo łatwe. Jest nieco trudniejszy od CodeIgnitera, ale znacznie łatwiejszy od Symfony. Idealnie nadaje się do szybkiego tworzenia aplikacji.

Mnie takie argumenty (powtarzające się na wielu forach, blogach, w komentarzach) przekonały wystarczająco.

Skąd pewność, że dzięki temu kursowi opanuję Laravela?

Laravel był dla mnie wyzwaniem. Gdy postanowiłem, że nowy kurs będzie na nim bazował, nie miałem jeszcze pojęcia jak działa. Zresztą do większości kursów podchodzę w podobny sposób.

W momencie gdy sam zaczynam poznawać nową technologię w mojej głowie pojawia się masa pytań. Skąd to się bierze? Jak to działa? Co jeśli... ? Czy można inaczej? Czym to się różni od…? I tak dalej…

Jest to idealny moment, żeby notować takie pytania. Później gdy dane zagadnienie staje się dla mnie już jasne, wiem co wcześniej chodziło mi po głowie. Jednocześnie z dużą dozą prawopodobieństwa zakładam, że Ty też będziesz zadawał sobie podobne pytania. A ja znając te pytania z wielką chęcią udzielę Ci na nie odpowiedzi. Odpowiedzi w formie lekcji video w tym kursie.

Ten kurs powstał właśnie w taki sposób. Każde zagadnienie, które na początku było dla mnie niewiadomą, omówiłem na konkretnych przykładach. Jeśli podczas przerabiania kursu w Twojej głowie pojawi się jakieś pytanie, na 99% usłyszysz na nie odpowiedź.

Żeby wziąć udział w kursie nie potrzebujesz też zaawansowanej wiedzy z zakresu języka PHP. Jeśli wiesz czym się różni zmienna od funkcji, jak stworzyć tablicę, pętlę foreach, jak wyglądają instrukcje warunkuwe if, else, to Twoja wiedza jest wystarczająca by swobodnie przystąpić do kursu.

Ok więc czego konkretnie nauczę się w tym kursie?

W tym kursie poznasz Laravela na praktycznym przykładzie tworzenia serwisu społecznościowego. W spisie lekcji, jako pierwsza pozycja, możesz obejrzeć darmowe nagranie prezentujące finalny efekt.

Oprócz tego od strony technicznej poznasz takie zagadnienia jak:

 • Polecenia “artisan” w linii komend.

Laravel udostępnia zestaw gotowych komend systemowych. Dzięki nim w wręcz banaly sposób będziesz tworzył kontrolery, modele, migracje, middleware, systemy autoryzacji, powiadomienia, providery itp.

 • Generowanie losowych danych do bazy

Za pomocą DatabaseSeeder’a i Faker’a stworzysz kod zapełniający Twoją bazę danych losow generowanymi danymi. Losowe imienia, nazwiska, adresy e-mail, treści postów, komentarzy, połączenia znajomości.

 • Pobieranie losowych zdjęć użytkowników

Poznasz API serwisu randomuser.me umożliwiające generowanie przykładowych zdjęć użytkowników Twojego serwisu społecznościowego.

 • Upload i manipulacja zdjęć

Zobaczysz jak łatwo przy pomocy Laravel uploadować zdjęcia do profilu użytkownika. Poznasz też dodatkową bibliotekę Intervention Image, dzięki której obróbka (zmniejszanie, przycinanie, kadrowanie, itp.) zdjęć okaże się dziecinnie prosta.

 • Tworzenie systemu znajomości

Napiszesz kod tworzenia połączeń między użytkownikami. Wysyłanie zaproszeń, przyjmowanie zaproszeń, usuwanie ze znajomych. Umożliwisz innym przeglądanie Twoich znajomych oraz znajomych innych użytkowników. Wyświetlisz licznik aktywnych (potwierdzonych) znajomości.

 • Posty

Stworzysz system statusów - postów znany z Facebooka. Każdy użytkownik będzie mógł publikować swoje przemyślenia. Posty będą się również wyświetlały na tablicy. Czyli użytkownik będzie mógł widzieć w jednym miejscu wpisy swoje i swoich znajomych.

 • Komentarze

Komentowanie postów to nie wszystko. Jeśli użytkownik skomentuje Twój post, otrzymasz powiadomienie. Nauczysz się linkować do konkretnych komentarzy w poście po ich ID. Jednocześnie stworzysz prostą animację podświetlającą na chwilę wskazany komentarz.

 • Miękkie usuwanie

Usunięcie wpisu, czy komentarza nie musi oznaczać jego całkowitego usunięcia z bazy. Laravel umożliwi Ci w prosty sposób wdrożenie funkcjonalności miękkiego usuwania. To znaczy, że usuniętą treść będziesz mógł podejrzeć mając np. uprawnienia administratora serwisu.

 • Role

Stworzysz podział na role użytkowników. Nadasz dodatkowe uprawnienia adminowi. Będzie on mógł edytować i usuwać cudze treści. Będzie też widział miękko usunięte rekordy z bazy.

 • Eager loading

Wyciąganie z bazy np. danych każdego z autorów komentarzy we wszystkich postach może generować wiele zbędnych zapytań do bazy. Aby tego uniknąć nauczysz się korzystać z Laravelowej funkcjonalności zwanej “eager loading”.

 • Wyszukiwarka

Stworzysz wyszukiwarkę użytkowników. Prosta aczkolwiek bardzo pożądana funkcjonalność serwisu społecznościowego.

 • Paginacja

Wyświetlanie wyników wyszukiwania, postów na profilu czy na tablicy z podziałem na kolejne strony? Tak, w tym kursie poznasz szybki i bezpolesny sposób na stworzenie paginacji w Laravelu.

 • System polubień

Chcesz polubić czyjś post albo komentarz? Kliknąłeś przypadkiem i chcesz odlubić? To dość oczywiste kwestie systemu polubień który napiszesz w tym kursie. Nie zabraknie też oczywiście licznika polubień i powiadomień o tym, że ktoś polubił np. Twój komentarz.

 • Powiadomienia

System powiadomień wewnątrz serwisu społecznościowego z jednoczesnym przesyłaniem powiadomień na e-mail? W Laravelu stworzysz go szybciej i wygodniej niż jesteś sobie w stanie wyobrazić.

 • Relacje

Tablica użytkowników. Tablica postów. Tablica komentarzy. Pobieranie wszystkich powiązanych ze sobą danych z bazy w Laravelu to bułka z masłem. Zobaczysz jak korzystać z obiektowego modelu relacji, który niesamowicie ułatwi Ci pisanie aplikacji.

Ok, ale taka wiedza pewnie sporo kosztuje…

Gdybym miał wycenić wartość samego serwisu społecznościowego z tego kursu to powiedziałbym, że to projekt za minimum 5000 zł. Zakładając, że pisałbym go w CodeIgniterze.

Jednak korzystając z Laravela zaoszczędziłbym szacunkowo połowę czasu, więc byłbym gotów zrealizować takie zlecenie za powiedzmy 3000 zł.

Mniej więcej tyle samo od uczestnika zażyczyłaby sobie firma szkoleniowa za weekendowy kurs stacjonarny Laravela.

Jednak rzecz jasna, za ten kurs nie będziesz musiał zapłacić 3000 zł. Nie będzie to też 1000 zł.

Gwarancja

Standardowo pamiętaj, że jesteś chroniony moją 30 dniową gwarancją. Jestem pewien, że kurs w 200% spełni Twoje oczekiwania. Gdybyś jednak uznał, że nie potrafię przekazywać wiedzy, albo nie jest ona warta Twoich pieniędzy, napisz do mnie. Bez żadnych problemów zwrócę Ci pełną kwotę Twojej inwestycji w siebie.

PS. Kurs zrealizowany jest w oparciu o wersję Laravela 5.3.

  Spis Treści

Prezentacja projektu który stworzysz w tym kursie Zobacz video 15:06

Wprowadzenie do Laravela

01. Instalacja XAMPPa i Composera 06:13
02. Instalacja Laravela 07:57
03. Routes 29:35
04. Controllers 22:39
05. Views, Blade 28:16
06. Models, Migrations, ORM 25:21

Użytkownicy

01. Autoryzacja 10:50
02. Wybór płci w formularzu rejestracji 16:45
03. DatabaseSeeder, Faker 29:04
04. Wyświetlanie profilu 22:53
05. Edycja profilu 35:43
06. Walidacja 42:06
07. Upload zdjęć 28:49
08. Manipulacja uploadowanch zdjęć 26:49
09. Zdjęcia z API randomuser.me 21:17
10. Middleware uprawnień dostępowych 28:13
11. Wyszukiwarka z paginacją 30:53

Znajomości

01. Route, Controller, Model, Migration 15:53
02. Wysyłanie zaproszeń 28:26
03. Helper sprawdzania znajomości 33:17
04. Helper sprawdzania zaproszeń 17:37
05. Lista znajomych 37:39
06. Licznik ilości znajomych 08:56
07. DatabaseSeeder, Faker Zobacz video 13:05

Posty

01. Dodawanie 30:02
02. Wyświetlanie 30:37
03. Edycja 29:50
04. Usuwanie 15:26
05. Tablica wpisów 26:49
06. DatabaseSeeder, Faker 09:15

Komentarze

01. Dodawanie 29:58
02. Wyświetlanie 21:15
03. Edycja Zobacz video 12:12
04. Usuwanie 01:26
05. Eager loading 13:13
06. DatabaseSeeder, Faker 09:57

Role

01. Model, Migration, DatabaseSeeder 15:03
02. Helpery sprawdzania dostępu 17:07
03. Dostęp admina do miękkich usunięć 16:57

Polubienia

01. Router, Controller, Model, Migration 08:32
02. Dodawanie polubień 15:17
03. Eager loading 16:21
04. Cofanie polubień 15:30

Powiadomienia

01. Model, Migration, Tworzenie 26:41
02. Route, Controller, Wyswietlanie 23:08
03. Oznaczanie jako przeczytane 14:11
04. Otrzymywanie zaproszeń 27:04
05. Przyjmowanie zaproszeń 15:03
06. Skomentowanie posta 38:07
07. Polubienia 31:37
08. Wiadomości emailowe 10:46
Łączna długość kursu 18 godz. 24 min.

  Autor Kursu

Avatar Adrian Bienias Adrian Bienias

Autor serwisu kuvi.pl i twórca wielu kursów video. Pasjonat technologii webowych. Samodzielnie ucząc się nowych zagadnień wie jak później przekazać tą wiedzę w przystępny sposób. Prywatnie skoczek spadochronowy, motocyklista, cyfrowy nomada.

  Opinie Kursantów (11)

  Gwarancja ZERO RYZYKA

Autor kursu dodaje 30 dniową gwarancję zwrotu pieniędzy. Oznacza to, że możesz przetestować ten kurs bez żadnego ryzyka. Jeśli uznasz, że kurs jest beznadziejny, 100% gotówki wróci do Ciebie.

Aby skorzystać z gwarancji napisz do autora maila z informacją na temat zwrotu. Napisz w wiadomości co Ci się w kursie nie spodobało. Otrzymasz zwrot pieniędzy, a dla autora będzie to cenny feedback.

Warunkiem uznania gwarancji jest nie przekroczenie 20% obejrzanych lekcji video w kursie.